Zai Bodrum: ‘Oku, dinle, izle’
Yazı Chris Drum Berkaya

Zai Bodrum, ılık bir kış mevsiminin ardından, adına ilham veren zeytin (Zai) ağaçlarının büyümesiyle ilk yazına merhaba diyor. Kasım 2017’de kapılarını halka açan, bu yeni nesil kütüphane ve kültürel mekân, Avenue alışveriş merkezi ile Bodrum yarımadasını boydan boya geçen ana yolun hemen arkasında yer alan, yeşil ve sakin bir vaha.

Konacık ve Bitez’in tarihi zeytinlikleri birer birer betonlaşma kurbanı olurken, Zai Bodrum’da yaşamını sürdüren ağaçların yaprakları ise her geçen gün çoğalıyor.

Kapıdan içeri giren ziyaretçileri, bakımlı bahçe ile çelik ve cam kullanılarak genişletilmiş, iki taş binanın arasından geçen suyun yatıştırıcı manzarası karşılıyor.

Güneşli bir akşamüstü, dışarı serpiştirilmiş masalarda ya da arka bahçedeki koltuklarda kahve eşliğinde kitabınızı okurken, eskiz yaparken veya sohbet ederken sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Dünya ve Türk edebiyatından klasik eserleri bünyesinde barındıran kütüphanesinin koleksiyonu yalnızca edebiyatla sınırlı değil; tarihten psikolojiye, sosyal bilimlerden gastronomiye, tasarımdan sanata uzanan geniş seçkisinden beğendiğiniz kitapları dilerseniz ana salonda okuyabilir veya satın alabilirsiniz.

Mekânın, sanatsever ziyaretçilerini leziz pastaları ve eşsiz manzarasıyla cezbedecek bir de kafesi bulunuyor. İçecek menüsü de bir o kadar zengin; demleme, filtre ve sifon kahvelerin yanı sıra sağlıklı bitkisel çay seçenekleri sizi bekliyor.

İki uzun masasında oturup, dizüstü bilgisayarında sessizce çalışan, araştırma yapan veya kitap okuyan ziyaretçilerin tercihi olan “okuma odası”nın kendine özgü atmosferinin tadını çıkarmak için asma kata uğramayı unutmayın. Bu bölüm aynı zamanda, Türkiye’nin ünlü sanat koleksiyoncuları arasında yer alan Büyükkuşoğlu ailesine ait çok sayıda değerli sanat kitabından oluşan bir “salt okunur” koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Derya Büyükkuşoğlu ile ekibinin, sanat ve edebiyat sevgisinin paylaşıldığı bir vaha oluşturma fikriyle hayata geçirdiği Zai, edebiyat söyleşileri ve imza günlerinden özel film gösterimlerine uzanan daha da kapsamlı projelerle, seçkin bir sanat merkezi olma yolunda canla başla çalışmalarını sürdürüyor.

Bodrum yarımadası sakinlerinin büyük ihtiyaç duyduğu, kapsamlı ve modern bir kültür alanı yaratmak için yola koyulan Zai Bodrum, kendine şimdiden kurucularının “oku, dinle, izle” düsturunu takip etmeye gönüllü bir kitle oluşturdu bile.

Pazartesileri hariç, her gün 10:00-20:00 arası açık.

Halide Edip Adıvar Caddesi No:7, Bodrum; T: (0252) 319 18 88; www.zaibodrum.com

Read also:  Ege sahili yolculuğu: Dalaman'dan Bodrum'a