İlk defa gelenlere Bodrum rehberi
Ege kıyılarının bu görkemli yarımadasına yolu ilk defa düşenlerdenseniz, Bodrum’da her olup bitene dâhil olmak için kendinizi harap etmeyin. Basit rehberimiz, Bodrum tatilinizi kapsamlı ve tatmin edici bir deneyime dönüştürmenize yardım edecek.

Bodrum’un, beş bin yıl geriye uzanan tarihindeki en önemli yapıların başında Bodrum Kalesi gelir. İlçenin merkezinde yer alan kale, Rodos’taki üslerini korumak ve Selçuklu akınlarını durdurmak isteyen St. Jean Şövalyeleri tarafından 15. yüzyılın başlarında inşa edildi. Günümüzde Bodrum Kalesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne de ev sahipliği yapmakta. Müzenin koleksiyonunda, Bodrum denizlerinde bulunan en eski batık olan yedinci yüzyıla ait Doğu Roma gemisinin yanı sıra amforalar ve paha biçilmez daha pek çok buluntu yer alıyor. Bodrum’un dünü ile bugünü arasında bir köprü vazifesi gören Bodrum Kalesi’ni, restorasyonunun tamamlanacağı 2020 itibariyle mutlaka gezmenizi öneririz.

Bodrum eskiden beri yerli ve yabancı ünlülerin gizli tatil mekânı olagelmiştir. Adı Bodrum’la anılan en saygın Türk sanatçılarından biri de kuşkusuz Sanat Güneşimiz Zeki Müren. Süperstarın görkemli yaşantısına göz atmak için Zeki Müren Müzesi’ni ziyaret edin. Kostümlerindeki detayları ve kişisel eşyalarını görünce sanatçıya yeniden hayran olacaksınız. 

Bodrum Kalesi

Bodrum deyince aklımıza hemen taş ev manzaraları düşer. Eskiçeşme mahallesinde gezinirken, bu mavi detaylı beyaz evlerin Ege estetiğini mükemmelen yansıtan sadeliği karşısında büyüleneceksiniz.  

Merkezden ayrılıp arabayla yola düşünce, kendinizi en güzel Ege köylerinde bulacaksınız. Akşam yemeği için Gümüşlük’e giderken Dereköy’de durun. Eşsiz doğal güzelliklerini seyrettikten sonra kendinize hatıra olarak, süs kabağından elde yapılmış bir lamba hediye edin. 

Tarihi ve doğal zenginliklerinin yanı sıra Bodrum, yerel tariflerden Pan-Asya lezzetlerine uzanan esaslı bir mutfak kültürüne de sahip. Fakat sabahları hiçbir şey, şöyle dört dörtlük bir Türk işi kahvaltının yerini tutamaz. Güne, bizim Bodrum’da en beğendiğimiz köy kahvaltıcılarından birinde merhaba deyin. Kahvaltınızı pembe ve mor begonvillerin arasında etmek isterseniz, önerimiz Balkon Bitez Cafe & Restaurant. En güzel gözlemeyi de Yalıkavak yakınlarındaki Gökçebel’de bulunan Dirmil Köy Kahvaltısı’nda yiyebilirsiniz. Tatlı içinse adresimiz hep aynı: Bitez Dondurmacısı. Sundukları sayısız doğal aromalı dondurma çeşidi arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız, demedi demeyin. 

Read also:  Muğla’ya yolculuk
Dirmil Köy Kahvaltısı

Ege sahiline gelmişken, deniz ürünleri ziyafeti çekmek âdettendir. Akşam yemeği için, deniz mahsulü tadım menüsünün mevsime göre şekillendiği Orfoz’u deneyin. Başka bir seçenek de, hem yerli sakinlerin hem de ünlülerin bayıldığı bir Bodrum klasiği olan Gemibaşı. Restoran, kendine has mezeleri, ahtapotlu pilavı ve yerel deniz kabuklusu karavida tarifleriyle ünlü. 

In vino veritas. Bir şarapseverseniz, Bodrum’un yerel markası Vinbodrum’un ev sahipliğinde düzenlenen şarap tadımlarına ya da sangria partilerine mutlaka katılın.

Her Bodrum tatili, sağlıklı Ege yeşilliklerinden nasibini almalı elbette. Bunun için en uygun zaman ilkbahar ayları da olsa, yöresel otları semt pazarlarında bulabilir veya mezelerinizin yanında ısmarlayabilirsiniz. 

Amacınız plajda bir gün geçirmek ya da rahatlatıcı bir müzik etkinliğine katılmaksa, Xuma Village’ın meşhur günbatımı partileri ve özel konserleri yaz boyunca sizleri bekliyor. Xuma Village, bir iyi müzik, sağlıklı yemek ve esenlik merkezi. Plaj için tercih edebileceğiniz başka bir semt de Ortakent. Bazı günler yüzmek için fazla rüzgârlı olsa da, Bodrum’un kızgın güneşinden kaçmak için en ideal yerlerden. 

Kuşkusuz, Bodrum’da günü uğurlamanın en güzel yolu, Gümüşlük’te günbatımı izlemek. İster bir fincan kahve için, ister sahil şeridinde sıralanan Mimoza, Gümüş Cafe veya Akvaryum gibi restoranlarda mükellef bir akşam yemeği yiyin. Bu eşsiz manzarada kendinizden geçeceksiniz. 

Xuma Village

Listedeki her maddeyi gerçekleştirdiniz, ama enerjiniz hâlâ yerinde mi? O hâlde, adını Bodrum’un en eski yerleşimcileri olan Leleg kabilesinden alan ve toplamda 185 kilometreye erişen Bodrum Leleg Yolu’nun kısa süre önce açılan 22 km’lik parkurunda mutlaka yürüyüş yapın. Turgutreis Parkı’ndan başlayın ve yürüyüş boyunca yol işaretlerini gözden kaçırmayın. Kendinizi antik zamanlardaymış gibi hissedeceğiniz Leleg Yolu, doğa yürüyüşü ile arkeolojiyi birleştiren mükemmel bir rota!

Read also:  Karaova Vadisinde Üzüm Bağı Hayalleri

Yarımadayı güzelce keşfettiğinize göre sıra, Bodrum denizinin derinliklerine dalmaya geldi. Bodrum sularında dalmak, rahatlatıcı olduğu kadar heyecan vericidir de. İster acemi ister usta bir dalgıç olun, deniz altı keşfinize, bol bol balığa ve batık amforaya rastlayacağınız Kaçakçı koyundan başlayın. 

Leleg Yolu