Leleg Yolu: doğayla iç içe

Macera dolu olmasa bile, doğada basit bir yürüyüş, ana karakterin fiziksel bir noktadan ziyade benliğine doğru çıktığı yolculuğu anlatan bir kitap ya da film konusuna dönebiliyor. Sonuç olmasa da bu basit aktivite doğada vakit geçirmenin harika bir yolu. 2016’da, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası Leleg Yolu için çalışmalara başladı.

Sunduğu ilginç doğa parkurları ve güzergâh takibini kolaylaştıran işaretlerle Leleg Rotası projesi, Bodrum çevresinde yürüyüş yapmak için bahaneye yer bırakmıyor. Siz Leleg Yolu’nu denemeye kararlıysanız, kısa bir denemeden sonra derlediğimiz ipuçlarına bir göz atın:

Yürüyüşe hazırlık

 • Yanınıza birini alın. Patikalar genellikle yerleşim olmayan bölgelere çıkıyor ve yol üzerinde telefon çekmeyen birkaç nokta var. Bu yüzden acil bir durumda yürüyüş arkadaşınıza güvenmeniz gerekebilir.
 • Ne kadar sportif olduğunuzu tartarak dönüş yolunu da hesaba katın. Tabelalarda varış noktanız için beş kilometre uzaklıkta diyorsa, dönüşte bir beş kilometre daha yürüyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Ne kadar yürüyebileceğinizden emin değilseniz, spor ve adımsayar uygulamaları ile normalde yürüdüğünüz mesafelere bakarak bir çıkarımda bulunabilirsiniz.
 • Yüksekliğin farkında olun. Başlangıç ve bitiş noktalarınızda hava koşullarının hafif değişiklikler gösterebilir. Beklenmedik bir yağmur sizi şaşırtmasın.
 • Doğada yürüyüş yapmak Moda sahilde gezmeye benzemez. Ayakkabılarınızın kayalara hafifçe tırmanırken sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olun. Yol ormanın içinden geçtiği için yazın dahi pantolon giymeyi düşünün deriz.
 • Ne kadar yürümeyi planladığınıza bağlı olarak yanınızda yeterince su ve yiyecek bulundurun.
 • Uygun bir başlangıç noktası bulun. Bu noktaya kadar arabayla gidecekseniz, park etmeye uygun bir konum olup olmadığından emin olun. Örneğin biz yürüyüşe başlamadan önce Çamlık’taki Zıp Zıp Kahvaltı’nın önüne park ettik.
 • Turgutreis’deki Şevket Sabancı parkı yarımadanın diğer ucundaki alternatif bir başlangıç noktası.

Yoldayken

 • İlerledikçe yolda önünüzdeki ve arkanızda bıraktığınız mesafe ile bölgedeki patikaları gösteren tabelalarla karşılaşacaksınız. Bu sezon yolun detaylı haritası hazır olmayacağından, planınızı yolda yapabilirsiniz.
 • Yolda internet ile çalışan navigasyon uygulamalarına güvenemeyeceğiniz için bu işaretler en güvenilir rehberiniz. Gözünüz hep tabelalarda olsun. Şüpheye düştüğünüz anda bir sonraki tabelayı gözleyin.
 • Tabelaların hiçbiri eğim ile ilgili bilgi vermediğinden her daim aniden karşınıza çıkabilecek tepeleri inip çıkmaya hazırlıklı olun.
 • Doğaya saygılı olun ve arkanızda çöp bırakmayın.

Doğa yürüyüşü aktiviteleri ve Leleg Yolu ile alakalı en güncel bilgiler için, Bodrum Leleg Yolu Facebook grubuna katılın.

Read also:  Haftalık Bodrum Pazarları