ARTHill Müzesi: doğa Ana’nın vatanı
Halikarnas Balıkçısı olarak da tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın gelişiyle birlikte, 1920’lerden beri yazarların ve sanatçıların gözdesi olan Bodrum’un en yeni sanat mekânlarından biri de 2016’da açılan Ender Güzey’in ARTHill Müzesi.

ARTHill bir sanat galerisinden çok daha fazlası. Düzenlediği sergiler ve bulunduğu yeri bir arada ele alan yaklaşımıyla müze, antik yerleşim alanı Syangela’nın tam karşısındaki tepede konuşlanıyor. Syangela yerli Leleg dilinde “Doğa Ana’ya giden yol” anlamına geliyor. Kurucusu Güzey’in çalışmalarında sıkça rastlanan boğa boynuzunu andıran bir mimariye sahip müze binasının enerji ihtiyacı, tamamen güneş panellerinden ve rüzgâr güllerinden sağlanıyor; böylece müze çevreye olabildiğince az zarar veriyor. Burada sanat, içerideki salonlardan, ağaçlı tepelerle çevrili bahçedeki heykellere kadar uzanıyor.

Ön taraftaki salon, Güzey’in 40 yıllık kariyeri boyunca Türkiye’de, Avrupa’da ve ABD’de sergilediği eserlerine ayrılmış durumda. Güzey, aynı zamanda başarılı bir performans sanatçısı; Antik Mezopotamya’dan çıkan sel hikâyesini temsilen, İstanbul Boğazı’nı piramit şeklindeki bir sal ile geçtiği 1993 tarihli “Nuh’un Gemisi”, en ünlü performanslarındandır. Güzey’in resimlerinde ve heykellerinde, modern bir ruhla yeniden yorumlayarak kullandığı motifler, Anadolu’nun geçmiş medeniyetlerine dikkat çekiyor. Sıkça kullandığı kum, tunç ve altın gibi malzemelerde, Akdeniz’in renklerini ve mitlerini yansıtan o dünyevi görkem hissediliyor. Müzenin diğer salonları, Türkiye’den ve diğer ülkelerden farklı pek çok sanatçının sergisine ev sahipliği yapıyor.

Müzenin mağaza kısmında ise, seramik eserler ile birlikte Güzey’in, tarih öncesi mağara resimlerinden ilham aldığı bizon figürleri ve boğa boynuzları gibi, sanatçıya özgü tasarımlarla süslenmiş, küçük çalışmalar satılıyor.

Ender Güzey Müzesi ARTHill, Alazeytin, Bodrum; T: 0532 208 77 81; www.enderguzey.com

 

Read also:  Ege’de Yeşilcam rüzgârı: filmlerde Bodrum
Total
1
Shares