Haftalık Bodrum Pazarları
Türkiye’ye gelenlere; yerlilerin, indirim avcılarının ve meraklıların, pazarcıların şamatalı bağırtıları arasında koşuşturduğu haftalık yerel pazarlara uğramaları mutlaka önerilir. Bu öneri, boş vakitlerini hoşça geçirmek isteyen Bodrum ziyaretçileri için de geçerlidir.

Bodrum Pazarı

Eskiden, giyim ve gıda için sadece Cuma günleri düzenlenen Bodrum Pazarı, giyim pazarının Salı gününe taşınmasıyla artık haftada iki gün kuruluyor. Eski giyim pazarındaki tezgâhlarda kumaş, pamuk, perde, masa örtüsü, yörenin ünlü havluları ile pek çok ev ve bahçe malzemesi görmek mümkündü. Bodrum’a gelen ziyaretçi sayısındaki artış, kıyafet tezgâhlarını da etkiledi. Bu da ucuz kot pantolonlar, tişörtler, çantalar gibi bir dizi ürünün tezgâhlarda yer almasına neden oldu. 1987’den kalma amatör bir videoda görülen, postanenin karşısındaki eski otobüs duraklarının orada kurulan pazarla bugünkü pazar arasında büyük fark var. O dönemde, bu pazarda yalnızca meyve sebze tezgâhları kurulur; kumaş satanlar ise Bodrum merkezindeki sokaklara dağılırlardı. Tezgâh sayısındaki artış, pazarın liman boyunca ve Türk Kuyusu Caddesi’ne kadar uzanmasına neden olmuştu. Daha sonra, bugünkü otobüs durakları yapıldı ve pazar da üstü kapalı otoparkta kurulmaya başladı.

Yalıkavak Perşembe Pazarı

Eskiden beri Bodrum Yarımadası’nın kuzey ve batı bölgelerinden ziyaretçi çeken Yalıkavak Perşembe Pazarı, 2016 yılında belediye tarafından giyim ve gıda pazarı olarak iki gün olarak düzenlenmesine karar verilecek kadar büyümüştü. Yalıkavak Gıda Pazarı artık Salı günleri, ziyaretçilerinin tezgâhların arasında rahatça dolaşabileceği ferah bir alanda yapılıyor. Pazarcılar da aynı şekilde daha geniş tezgâh alanlarına kavuşmuş durumdalar. Tezgâhların arkasında, öğle yemeklerini hazırlayan ve tezgâhta sergilemek için meyve soyan pazarcıların görüntüsü daha huzurlu bir atmosfer sağlıyor. Perşembe günü kurulan Yalıkavak kıyafet ve eşya pazarı ise tüccarların Muğla bölgesindeki diğer pazarlara gitmesi nedeniyle aynı alanı doldurmuyor. Çok eskiden beri kurulan Turgutreis Cumartesi Pazarı’na, Aydın ve Fethiye’den gelen pazarcıların olduğu biliniyor.

Bitez Pazarı

Bitez Pazarı’ndaki tezgâh sahipleri ise, sokağın karşısındaki tozlu alanda geçen iki yılın ardından, Mart 2017’de tamamlanan kapalı pazar alanıyla birlikte eski yerlerine kavuşunca rahat bir nefes aldılar. Perşembe günleri kurulan küçük Bitez pazarı, Bitez ve Konacık’ın büyük bir kısmına hizmet ediyor. Akla gelebilecek her türden ikinci el eşyayı bulabileceğiniz Bitez Bit Pazarı ise, her pazar hatırı sayılır bir kalabalığı kendine çekmesini biliyor.

Ortakent Kapalı Pazarı

Önceden upuzun, dar ve trafik tehlikesinin olduğu işlek sokaklara dağılmış durumdaki Ortakent Kapalı Pazarı, şimdilerde köy sahilindeki yeni yerinde, daha düzenli bir şekilde kuruluyor. Belediye ayrıca, uzaktaki Yaka ve Yahşi köylerinde yaşayanların pazara kolayca ulaşabilmeleri için dolmuş hizmeti de sağlıyor.

Diğer pazarlar

Tepelerden sarkan tente ipleri ve asılmış giysilerin düzensizce sokak aralarına yayıldığı, aradıkları tezgâh ya da ürüne ulaşmak için ziyaretçilerin karınca gibi dolandıkları eski tip, küçük pazarların karmaşası bazıları için nostaljik tatlar barındırır. Turgurteis tepelerindeki Akçaalan köy pazarı, köy camisinin arkasındaki ufacık sokaklarda kurulan Gümüşlük pazarı, Kumbahçe Mahallesi’nde pazartesileri kurulan sabah pazarı ve -hak ettiği ilgiyi görmese de aralarında en sevimlisi olan- koydaki teknelerin yanına kurulan tezgâhlarıyla Güvercinlik pazarı gibi küçük pazarlar hâlâ en çok sevilenler pazarlardandır.

Bodrum’un en yeni pazarı, çarşamba günleri kurulan yerel zanaatkârlar ve organik ürünler pazarı. Bodrum civarındaki köylerden gelen çiftçilerden oluşan tezgâh sahipleri, kendi üretimleri olan sebzelerini, zeytinlerini, zeytin yağlarını, tarhanalarını, domates salçalarını ve diğer ev yapımı yiyeceklerini burada meraklılarına sunuyorlar. Çiftçilerin pembe domates gibi yerel ürünler yetiştirilmesini, tohum ve fide takasını destekleyen Bodrum Tohum Birliği tarafından yönetilen pazar, özellikle ilkbahar ve sonbahardaki hasat zamanlarında son derece kalabalık oluyor. Bodrum Tohum Birliği aynı zamanda yeni kurulan Muğla Belediyesi Tohum Bankası ile işbirliği içinde.

Bodrum Yarımada’sındaki ve çevresindeki pazarlar

  • Pazartesi: Türkbükü, Kumbahçe, Güvercinlik
  • Salı: Yalıkavak taze yiyecek pazarı, Dereköy, Milas, Bodrum kıyafet pazarı
  • Çarşamba: Ortakent, Gündoğan, Gümüslük, Akçaalan (Turgutreis)
  • Perşembe: Bitez, Akyarlar, Güllük, Yalıkavak eşya pazarı
  • Cuma: Bodrum taze yiyecek, Konacık, Yalı (Çiftlik)
  • Cumartesi: Turgutreis
  • Pazar: Gümbet, Kızılağaç, Mumcular

 

Read also:  Karaova Vadisinde Üzüm Bağı Hayalleri