Peştamal: Türk Geleneklerinin Modern Tasarımla Buluşması

Peştamal, Design spotlight

İnceliğine rağmen şaşırtıcı derecede emiciliği ile tanınan otantik Türk havlusu peştamalın ünlü Türk hamamlarının hikâyesine paralel ilerlemiş geçmişi 600 yıldan öncesine dayanıyor.

Roma hamamlarından esinlenilerek 14. yüzyılda kurulan Türk hamamları, şüphesiz ki buhar odaları ve geleneksel sabunlarla yıkanma seremonilerinden çok daha fazlasını ifade ediyordu; hamamlar insanların rahatlamak, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek, hatta doğum, düğün gibi özel ve mutlu haberleri kutlamak için buluşma noktalarıydı. Hamamlar herkesin eşit olduğu, fiziksel ve duygusal temizliğin mahrem mabetleri gibiydi.

İlk kez 15. yüzyılda Anadolu’daki zanaatkârlar halıları dokurken kullandıkları ilmik tekniğini pamuk havlular üzerinde denediler. Bu tanıdık teknik, dokudukları yeni havluların suyu çok daha hızlı emmesini sağladı ve böylece ilk peştamal doğdu. Hafif, emici ve çok çabuk kuruyabilen karakteri peştamalı hamamların her daim nemli ortamına uygun kıldı. Yüzyıllardır kullanılan bu yumuşak ve rengârenk havlular artık hamamlara ek olarak hayatlarımızda kendilerine oldukça fazla yer buluyorlar. Farklı renk ve stillerdeki, yolculuk dostu peştamallar güneşli günlerde piknik örtüsü, soğuk kış günlerinde şal, yoga ve spor salonlarında ya da güneşli sahillerde hafif ve şık havlular olarak karşımıza çıkıyorlar.

Peştamal, Design spotlight
Bir zamanlar yalnızca pamuktan dokunan peştamalların yapımında artık bambu ve keten de kullanılıyor. Bambu peştamallar çevre dostu ve dayanıklı olmasının yanı sıra, elektriklenmeyi azaltıyor ve tene daha az yapışıyor.

Yeni kumaş ve materyallere ek olarak peştamalların tasarım dili de klasik ekose ve çizgili modellerden evrimleşerek gün geçtikçe zenginleşiyor. Yeni peştamal tasarımları genç ve modaya uygun baskılar, zıt renkler, geometrik desenler ya da soluk ve ağırbaşlı renklerde minimalist tasarımlar ile hayal gücünün sınırlarını zorluyor.
Gördüğünüz peştamallar, günümüzün yaratıcı zanaatkârları tarafından geleneklere göre dokunmuş. Geleneksel tasarımları keşfetmenin ya da enerji dolu yeni çizgilerin peşindeyseniz, online mağazamızda her âna uygun peştamallarımızı görebilirsiniz.

Read also:  Antik çağlara çıkan yollar: Euromos-Iassos ve Stratonikeia-Lagina turu yolları

Bodrum Havlu Bodrum Havlu, mağazasında bol hikâyeli eşsiz ürünler bulabileceğiniz yerel bir marka. Burada geleneksel peştamalların yanı sıra, eşini başka bir yerde göremeyeceğiniz lüks havlu modelleri bulabilirsiniz. Torba Yalıkavak Gündoğan; bodrumhavlu.com; T: (0252) 387 94 60

Lalay Klasik ve geleneksel çizgili desenlerde yüksek kaliteli peştamalar üreten Lalay’ın %100 Türk pamuğundan elle işlenmiş peştamallarını online mağazamız ShopthGuide.com’da bulabilirsiniz.

Peshmare: Dikkat çekici ve enerjik, el yapımı peştamallar üreten genç marka Peshmare, eğer biraz mizah ve modern bir dokunuş arıyorsanız tam size göre. Peshmare’nin dikkat çekici tasarımlarını online mağazamız ShoptheGuide.com’da bulabilirsiniz.

Seacircle Klasikleşmiş peştamal ve plaj havlularından uzaklaşarak yalnızca el yapımı, %100 Türk pamuğu yuvarlak peştamallar üreten Seacircle, bu duruşuyla Türk havluları için eşsiz ve modern bir algı yaratmak amacında. seacircle.com; T:0530 094 47 89

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*