Modern hayatta eski gelenekler: Bodrum’da sağlık
Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan sağlık gelenek ve uygulamalarını günümüz insanına sunan Türkiye’ye rahatlıkla “spa kültürünün başladığı yer” diyebiliriz. Eşi benzeri olmayan bu imkândan, esas ortamında faydalanmadan Bodrum’dan ayrılmayın.

Türkiye’de sağlığa geleneksel yaklaşım denince elbette, akla ilk gelen hamam oluyor. Ülke çapında değişik yerlerde bulunan Roma ve Bizans hamam kalıntılarının yanı sıra, Selçuklular tarafından başlatılan ve sonradan Osmanlı İmparatorluğu tarafından devam ettirilen bir banyo kültürü de mevcut. 15. yüzyılda itibaren, kişisel bakım geleneklerini farklı bir seviyeye taşıyan Osmanlı sarayı, toplum tarafından uygulanan temizlik ritüellerinden farklı bir aşamaya ulaşmış. Günümüzde, o zamanların lüks uygulamalarına, hamam tecrübesinin tarihi hassasiyeti ve doğruluğuna odaklanan yerlerde erişmek mümkün. Dünyanın birçok yerinde örneklerine rastlansa da şimdilerde popülaritesi giderek artan hamamların özgün hâline yalnızca Türkiye’de ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de sağlık, yalnızca tarih ve geleneğe odaklı değil; aynı zamanda, dünyadaki son trendleri takip eden bir anlayışa da sahip. Türkiye’de spa hizmeti veren büyük markalar, yerel kültürle harmanlayıp güçlendirdikleri bir hizmet sunuyor. Çağdaş tedaviler uygulanırken bile, kese ve peştamal gibi, kökleri Türkiye’ye dayanan geleneksel ürünler kullanılıyor. Modern cilt bakımı tekniklerinden faydalanılması da geleneksel ve modern yöntemleri bir araya getiren sağlık programlarının, alışılmış kese hizmetinin ötesine geçmesini sağlıyor.

Hamamın faydaları

  • Ölü deriden arınma
  • Dolaşım sisteminin hızlanması
  • Deri detoksu
  • Stres boşaltma
  • Kas gevşetme
  • Derinin formunun düzelmesi
  • Derinin derinlemesine temizlenmesi

Hamamın olmazsa olmazları

Bodrum tatiliniz bittikten sonra da hamam tecrübenizi devam ettirebilirsiniz. Aşağıdaki ürünlerle evde de hamam ritüellerini devam ettirmeyi deneyin:

  • Peştamal ve hamam kesesi – Türk hamamının en meşhur aksesuarlarından olan peştamal, özel düğümler kullanılarak %100 pamuk iplik ile örülür. İnce dokusuna karşın, emiciliği ve yumuşaklığıyla meşhurdur. Hamamın tazeleyici masajı esnasında da ölü deriyi soymak için hamam kesesi kullanılır. Bodrum Havlu’nun yerel tekstillerine ve modernleştirilmiş geleneksel ürünlerine bayılıyoruz. www.bodrumhavlu.com adresinden sipariş verebilir ya da mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Yalıkavak yolu, İnönü Bulvarı, No.24, Gündoğan; T: 0252 387 94
  • Zeytinyağı sabunu- Türkiye’nin meşhur zeytinyağı sabunları, deriyi beslemek ve güzelleştirmek için doğal bir yoldur. Hatice Teyze, lavanta ve Bodrum mandalinası da içeren; yüksek kaliteli, soğuk sıkım, organik zeytinyağından el yapımı üretilen sabunlar satıyor. Ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. 88 Sokak No. 10/A, Göltürkbükü; T: 0252 377 58 57
  • Süngertaşı seti-Süngertaşı, pütürlü yüzeyiyle dirsekler, dizler, topuklar ve diğer sert bölgelerdeki deriyi sağlıklı şekilde soymak için kullanılan volkanik bir taştır.

Geleneksel kaplıcanın modern kaplıca yaklaşımıyla birleşimi

Geleneksel ve modern yöntemleri birleştiren en iyi örneklerinden biri, Bodrum’daki lüks Caresse Resort’un iki katını kaplayan Kaplıca Caresse. Müşterilerine nihai rahatlığı sağlamak için düşünülmüş olan bu kaplıca, en kalabalık zamanlarında bile mahremiyet sunabilen, ferah bir tasarıma sahip. Spor aletlerinin ve havuzların yer aldığı ortak alanlar haricinde, kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler (soyunma odaları, saunalar, rahatlama odaları) bulunuyor. Tesis, kapalı, yarı açık ve açık alanları ile her hava koşulunda hizmet verebilecek şekilde tasarlanmış.

Read also:  Ege sahili yolculuğu: Dalaman'dan Bodrum'a

Kaplıca Caresse’teki tedaviler, yerel güzellik gelenekleri ile ESPA ürünlerinin kalitesini birleştiriyor. Modern ürünlerle gerçekleştirilen özel tedavilerin yanı sıra, geleneksel hamam ritüellerinde yerel otlardan ve tuzlardan faydalanılıyor. Erkekler için hazırlanmış paketler de mevcut. Daha egzotik bir yaklaşım tercih ediyorsanız, Balili terapistler tarafından sunulan aroma terapiden; Thai veya İsviçre masajlarından ve akupresür hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Her gün saat 08:00-22:00 arasında açık (Tedaviler saat 10:00-21:00 arasında). Caresse, a Luxury Collection Resort & Spa, Bodrum, Adnan Menderes Cad. No.89, Asarlık Mevkii; T: 0252 311 36 36

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’daki kaplıca tesislerine verilen önem, otelin mimarisinden belli oluyor. Ana havuzun tepesinde bulunan hamam kubbeleri, misafirlerin ve ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken detaylardan. Sanitas tarafından yönetilen kaplıca, klasik hamam tedavilerinin yanı sıra, öğütülmüş kahve ve bal kristalleri gibi doğal ürünlerle yapılan ovma işlemlerini de uyguluyor. Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, Gerenkuyu Mevkii, Kızılağaç Koyu, Yalıçiftlik. T: 0252 311 03 03

Uzakdoğu kaplıca uygulamaları ile Ortadoğu geleneklerini birleştiren Mandarin Oriental Bodrum, kaplıca tecrübelerini güçlendiren doğal ortamlardan harika bir şekilde yararlanıyor. Başka mekânlarda kolay kolay rastlanmayan, havuz veya su kenarı kaplıca ritüellerinden faydalanma ve özel hamamdan deniz manzarasını izleme şansına burada sahip olmanız mümkün. Göltürkbükü Mahallesi 314. Sok. No: 12/1, Bodrum; T: 0252 311 18 88.

Caresse, a Luxury Collection Resort & Spa

Tedavinin modern yüzü

Günümüz medyasında sıkça yer bulan ve vücut bakımına sağlık unsurunu ekleyen anlayış, bilindik tedavi kürlerinin ardından da devam eden bir hayat felsefesi. Medikal kontrollerden, spor önerilerinden kaplıca tedavilerine ve hatta beslenme programlarına kadar, hayatın tüm yönlerini kapsayarak günlük hayatınızda da devam eden çok yönlü bir anlayıştan bahsediyoruz.

Read also:  Yazın öne çıkan etkinlikleri

Bodrum Turgutreis’teki Sinanji Wellness Resort, farklı hedeflere sahip fakat birlikte vakit geçirmek isteyen aile bireyleri veya çiftlere hitap eden ve çeşitli diyet planlarını baz alan üç adet program sunuyor.

Bu alandaki bir diğer başarılı girişim de hâlihazırda Göltürkbükü’nde iki tesisi bulunan LifeCo. Ful detoks programları sunan sağlık merkezinin yanı sıra LifeCo Bodrum Beach de Bodrum’un ilk -ve şimdilik tek- vegan oteli olarak hizmet veriyor. Otelde konaklayanlar da sağlık merkezinden faydalanabiliyorlar.

Spor, beslenme ve farkındalık programları sunan sağlık tesislerinin yanında, Bodrum’da lüks tatilcilerin beklentilerine yönelik çeşitli kıyı tesisleri de bulunuyor. Swissotel Resort Bodrum Beach, Purovel markası tarafından işletilen, hoş tasarımlı bir kaplıca tesisine sahip. Yıl boyunca açık olan tesis, Bodrum’u kış aylarında da ziyaret etmek isteyenlere güzel bir fırsat sağlıyor. Yalıkavak’ta açılmak için gün sayan Banyan Tree Bodrum ise yaşamın yorgunluğunu tüm ağırlığıyla hissedenlere yeniden hayat enerjisi aşılamayı hedefleyen taze bir mekân olacak.