Bodrum’da spor: favori spor rutininize yazın da devam edin

Formda kalmak ya da adrenalin sarhoşluğu yaşamak; amacınız ne olursa olsun Bodrum’da size uygun bir spor dalı mutlaka var. Yüzmeden kouya, yürüyüten su sporları ve biniciliğe kadar yarımada, spor tutkunlarına sayısız hareket olanağı sunar. 

Yüzme

Yüzme Bodrum’da gerçekleştirebileceğiniz en zahmetsiz spor etkinliklerinin başında gelir. Kristal berraklığında bir denizle çevrili bu yarımadada, nerede olursanız olun, yüzebileceğiniz harika bir yer kolayca bulabilirsiniz. Denizin dalgalarıyla başınız hoş değilse otel ve tatil köylerindeki, her tür hava koşuluna uygun, kapalı, açık, ısıtmalı havuz seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Özel plajlar haricinde, denize erişimin ücretsiz, buna karşılık havuzlarınsa giriş ücretine tabi olduğunu akılda tutmanızda fayda var elbette. 

Su sporları

Bodrum’da, macera dolu su sporlarının keyfini sürmek için bir otelde konaklamanız şart değil.

Kendi ekipmanınızla Bitez ve Turgutreis’te rüzgar sörfü maceralarına hemen başlayabilir ya da yarımadanın uygun bölgelerinde bulunan pek çok profesyonel işletmeden yardım alabilirsiniz.

2000 yılından bu yana rüzgâr sörfü eğitimi sunan, Gündoğan’daki Yelken Loft Surf Shack, su sporuna adım atmak için kesinlikle doğru adres. Daha fazla bilgi için www.sailloft.rocks sitesini ziyaret edin.

Yalıkavak’taki Rüzgâr Akademisi de her seviyeden rüzgâr sörfü meraklısına hitap eden olanaklarıyla yarımadanın alanında öne çıkan isimlerinden. Daha fazla bilgi için 0532 391 79 87’yi arayın.

Koşmak

İster kendi ritminize bağlı kalarak, ister bir grubun parçası olarak koşmak, yarımadanın sportif hayatına ayak uydurmanın başka bir kolay yolu. Koşu partnerlerinizi, Sweatersapp uygulamasından veya yerel etkinliklere, maratonlara ve Bodrum’da koşmakla ilgili bilmeniz gereken her şeye yer veren @bodrunners Instagram sayfasından bulabilirsiniz.

  • Turgutreis-Gümüşlük (6K) – Uzun ağaçlarla dolu yol sizi mükemmel kahvaltı mekânlarına götürecek. 
  • Turgutreis-Kadıkalesi (4K) – Sahil şeridinden başlayarak devam edin.
  • Ortakent-Yahşi (8K) – Ortakent’in gölgeli caddeleri sizi Yahşi plajına götürecek.
  • Kumbahçe Bodrum Marina (6K) – Zeki Müren Müzesi’nden Bodrum Marina’ya ve eski Halikarnas gece kulübüne doğru.
  • Nature route in Yalıçiftlik (8K) – Kızılağaç’ı başlangıç noktanız olarak seçin ve bölgedeki yeşillikli yollardan birinde ilerleyin.
  • Torba coastline (2-3K) – Voyage Hotel’den başlayarak, sağa veya sola sapabilir ve yorgunluğunuza göre daha sonra geri dönebilirsiniz.
Read also:  Ege sahili yolculuğu: Dalaman'dan Bodrum'a

Biraz daha mücadeleci olanlar için, her sene düzenlenen farklı uzunluk ve zorluk seviyelerine sahip koşu etkinliklerinin bu yılki programı ise şöyle: 

Yürüyüş

Sunduğu ilginç doğa parkurları ve güzergâh takibini kolaylaştıran işaretlerle Leleg Rotası projesi, Bodrum çevresinde yürüyüş yapmak için bahaneye yer bırakmıyor.

Lukka Outdoor da Uyku Vadisi ve Etrim Köyü yakınından geçen Karia Yolu üzerinde maceralı yürüyüşler sunan başka bir girişim. Daha fazla bilgi için 0545 335 43 74 numaralı telefonu arayın; veya www.lukka.org sitesini ziyaret edin

Yoga

Yoga da her sene açılan yeni merkezlerle Bodrum’da gittikçe yaygınlaşan sportif bir uğraş. Yaz aylarında, otellerin uluslararası öğretmenler eşliğinde düzenlediği özel sağlık programlarına katılabilirsiniz. Örneğin, Güvercinlik’te Lujo Otel, hatha yoga gurusu Gururaj Desai’ye ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz deniz ve yogayı birleştiren bir geziye çıkmanız da mümkün; Captain Jack Yachting’in küçük gruplarla düzenlediği bir haftalık yelkenli gezisi günde iki defa yoga dersi ve bolca deniz keyfi vadediyor. Daha fazla bilgi için www.captainjackyachting.com sitesini ziyaret edin

CrossFit

Yalnızca bir resmi CrossFit merkezine sahip Bodrum’da, CrossFit meraklılarının işi son derece basit. Bitez’deki CrossFit Kırksekiz, zinde kalmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği sağlıyor. Adliye Caddesi, Forsa İş Merkezi No.1, A/1 Blok, Bitez; T: (0252) 363 01 88

Binicilik

Su sporlarından pek hoşlanmıyor ve doğada bulunmayı seviyorsanız binicilik sizin için ideal bir seçenek olabilir. Bölgedeki en tanınmış binicilik okullarından biri olan Turgutreis’deki Country Ranch, aynı zamanda köpek yetiştirme ve eğitim tesisi olarak hizmet veriyor. Daha fazla bilgi için www.countryranch.com adresini ziyaret edin

Read also:  Doğaya dönüş: Bodrum’da çiftlik hayatı

Gökçebel’de yer alan Palresidence Bodrum’da, midilli ve at üzerinde binicilik keyfi yaşayabilir ve aynı zamanda kahvaltı edip, evcil hayvan bahçesi ile açık havuzunda güzel bir gün geçirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için (0530) 829 92 30